To tłumaczenie może nie uwzględniać zmian od 2021-08-21 dokonanych w oryginale angielskim.
Możecie podejrzeć zmiany. Aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi utrzymywania tłumaczeń tego artykułu, proszę odwiedzić stronę tłumaczeń.
Oprogramowanie GNU
- Lista pakietów GNU
- Ogólne informacje o pakietach GNU
- Krótkie opisy pakietów GNU
- Podręczniki GNU
- Całkiem wolne dystrybucje GNU/Linux
- Dystrybucje GNU/Linux
- Zasoby dla programistów
- Zdobądź pomoc
GNU jest systemem operacyjnym, które jest w 100% wolnym oprogramowaniem. Został zapoczątkowany w 1983 roku przez Richarda Stallmana (rms) i był rozwijany przez wiele ludzi z celem wolności dla wszystkich użytkowników. Z punktu widzenia technicznego, GNU jest ogólnie jak Unix. Ale w przeciwieństwie do Uniksa, GNU daje użytkownikom wolność.
System GNU zawiera wszystkie oficjalne pakiety oprogramowania GNU, które są wymienione poniżej, a także zawiera wolne oprogramowanie nie-GNU, w szczególności TeX i X Window System. System GNU nie jest jednym zestawem programów; użytkownicy i dystrybucej mogą wybierać różne pakiety według swoich potrzeb. Wynik jest nadal wariantem systemu GNU.
Jeśli szukacie pełnego systemu do zainstalowania, zobaczcie naszą listę dystrybucji GNU/Linux, które składają się wyłącznie z wolnego oprogramowania.
Pakiety wolnego oprogramowania, GNU i inne niż z projektu GNU, znajdziecie w Katalogu Wolnego Oprogramowania: podzielonej na kategorie, przeszukiwalnej bazie wolnego oprogramowania. Katalog jest prowadzony przez Fundację Wolnego Oprogramowania i zawiera odnośniki do stron domowych poszczególnych programów, o ile je mają. Zawiera zestawienie wszystkich pakietów GNU. Inna lista wszystkich pakietów GNU jest poniżej. Odnośniki do dokumentacji wolnego oprogramowania są na oddzielnej liście.
Mamy też krótką listę wolnego oprogramowania, które zastępuje oprogramowanie własnościowe na różnych własnościowych systemach operacyjnych.
Mamy także listę sugerowanego oprogramowania edukacyjnego.
Jak zdobyć oprogramowanie GNU
Pobierz dystrybucje
Jeśli szukacie pełnego systemu do zainstalowania, zobaczcie naszą listę dystrybucji GNU/Linux, które składają się wyłącznie z wolnego oprogramowania.
Oprogramowanie GNU jest dostępne na kilka sposobów:
- Pobierz całkiem wolne dystrybucje GNU/Linux.
- Skopiuj od znajomego.
- Kup komputer z preinstalowanym całkowicie wolnym systemem GNU/Linux z jednej z firm, które to oferują.
- Pobierz indywidualne pakiety z sieci lub przez FTP. Za pośrednictwem FTP nieodpłatnie udostępniamy kod źródłowy wszystkich programów GNU jako wolne oprogramowanie. (Prosimy, abyście oprócz tego, jeśli możecie, przekazali darowiznę dla FSF, co pomoże nam pisać więcej wolnego oprogramowania).
- Użyj menedżeru pakietów GNU Guix aby instalować i zarządzać wydaniami pakietów GNU.
- Użyj kolekcji GNU GSRC aby w łatwy sposób zainstalować najnowsze wydania pakietów GNU bez kolizji z wersjami systemowymi.
- Użyj GNU PPA (Personal Package Archive) na Trisquel, gNewSense, lub spokrewnionych dystrybucjach aby otrzymać odpowiednio zapakowane najnowsze wydania.
- Pozyskaj źródła konstrukcyjne danego pakietu i zbuduj z nich program. Źródła wielu pakietów GNU przechowywane są na stronie hostingu GNU, savannah.gnu.org. Część pakietów korzysta z innych repozytoriów, lub nie ma ich wcale. Położenie powinno być podane na stronach opisujących dany pakiet.
Rozwijaj oprogramowanie GNU
FSF prowadzi także listę projektów wolnego oprogramowania o najwyższym priorytecie. Jeśli możecie, prosimy, pomóżcie przy tych przedsięwzięciach. O innych możliwych formach współpracy, w tym o wskrzeszaniu pakietów GNU bez opieki i o pomocy w rozwoju, dowiecie się na stronie Potrzebna pomoc.
Jeśli chcielibyście, żeby wasze oprogramowanie zostało wydane oficjalnie jako pakiet GNU, zapoznajcie się z informacją na temat pisania pakietów GNU i formularzem zgłoszeniowym. Sprawdźcie kryteria etycznych repozytoriów hostingowych aby pomóc wybrać serwis dla pakietu.
Jeśli pracujecie albo myślicie o rozpoczęciu pracy nad pakietem GNU, czy to nowy czy rozwijany od dawna, może się przydać krótka lista wskazówek dla opiekunów pakietów GNU i informacje o zasobach dla programistów GNU.
Wszystkie pakiety GNU
Odnośniki do stron domowych wszystkich obecnych pakietów GNU są poniżej. Używają identyfikatorów (zamiast pełnych nazw) w celu zwięzłości. Są posortowane alfabetycznie od lewej do prawej. Jeśli macie pytania lub poprawki do listy, prosimy pisać na adres <maintainers@gnu.org>.
Dostępne są także listy:
- krótkich opisów wszystkich pakietów GNU;
- dokumentacja dla pakietów GNU (posortowana według kategorii);
- loga pakietów GNU; oraz
- świeże wydania GNU.
Wycofane pakiety GNU
Czasami pakiet GNU zostaje wycofany, na ogół dlatego, że został zastąpiony przez lub zintegrowane z innym pakietem. Jeśli macie czas i chęci we wskrzeszeniu któregoś z tych, prosimy o kontakt na adres <maintainers@gnu.org>. A oto lista; zostawiamy stare strony projektu (jeśli istniały):